Korunky

Zubní korunky

Představují umělou náhradu korunkové části zubu, která je nasazena na obroušený pahýl zubu.  Ke zhotovení korunky je potřeba zachované hmoty zubu minimální, což se dá použít u rekonstrukce zubu při velkých ztrátách tvrdých zubních tkání, nebo v okamžiku, kdy již nelze následkem úrazu, rozsáhlého zubního kazu či ošetření kořenového kanálku zhotovit klasickou výplň. Často slouží také jako pilířová konstrukce fixních můstků. Nejpoužívanějšími korunkovými náhradami jsou metalokeramické či celokeramické korunky, jejichž estetický výsledek je lepší.

Zubní můstky

Zubní můstky jsou protetickými výrobky, kterými stomatolog řeší náhradu jednoho až čtyř chybějících zubů.  V případě jejich ztráty je důležité vyplnit mezeru po chybějícím zubu co nejdříve, a to nejen z estetického, ale také z funkčního hlediska. Po ztrátě zubu může docházet k putování sousedních zubů do vzniklé mezery a také zuby v protější čelisti hledají oporu, vychylují se.  Následkem všech těchto změn dochází k poruchám skusu.

Jaký je postup výroby korunek a můstků?

Před vlastním zhotovením můstku je nejprve nutné určit, které zuby jsou schopné nést konstrukci můstku a přenášet žvýkací tlak (nazývají se pilíře). Nekvalitní zuby je někdy nutné vytrhnout, pilíře v případě potřeby endodonticky ošetřit nebo opatřit výplněmi.  Po této přípravě pak lékař v lokální anestézii provede zbroušení pilířů zubů tak, aby mohly nést konstrukci můstku, kterou představují běžné korunky spojené tzv. mezičleny nahrazujícími ztracené zuby a přemosťujícími mezery.  Poté je proveden otisk v ústech pacienta. Aby pacient nemusel být během doby výroby korunky bezzubý, dostává zubní provizorium. Lékař společně s klientem vybere požadovaný odstín zubů a otisk je pak poslán do laboratoře. Druhá návštěva není nutná vždy, avšak v některých případech je potřeba novou korunku vyzkoušet přímo v klientových ústech.  Zde je prostor pro případné připomínky a úpravy. Při poslední návštěvě proběhne další zkouška, proběhne také fonační zkouška. Po schválení výrobku pacientem i lékařem se může korunka fixovat na pevno.

V dnešní době se ale od zhotovování můstků ustupuje. Při jejich zhotovení je nutné obrousit i další dva vedlejší – zdravé zuby. Tím dochází nevratně k jejich poškození. Tomu se s implantáty vyhneme, implantáty jsou také řešením v podstatě doživotním.

 

Péče o korunky a můstky

  • Zuby nesoucí korunku nebo můstek jsou i nadále náchylné ke vzniku zubního kazu v oblasti krčku, kde je umístěn okraj korunky
  • Rizikovým místem můstku je zejména oblast dásně pod mezičlenem
  • výborná ústní hygiena a především mezizubní hygiena je naprosto nezbytná
  • nezanedbávejte pravidelné preventivní prohlídky